Geotermální elektrárna u Semil má od obyvatel zelenou, k referendu přišlo málo lidíAktuality:
(Vyšlo 28.3.2013 na www.prumysl.cz)
Hlasování o výstavbě geotermální elektrárny v Semilech není pro radnici závazné. K referendu přišlo necelých 29 procent voličů, podle zákona ale byla potřeba minimálně 35procentní účast. Drtivá většina hlasujících byla proti - pro společnost Entergeo, která případný projekt uskuteční, to ovšem z hlediska příprav nic nemění.
Pro zastavení projektu hlasovalo 1 666 lidí, těsně se tak nepodařilo splnit ani druhou podmínku pro závaznost referenda. Proti geotermální elektrárně by se musela vyslovit alespoň čtvrtina všech voličů, tedy 1767 lidí. Jak tvrdí ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka, nízká účast v referendu vrací firmu i všechny ostatní zainteresované zpátky na zem. „Běžný obyvatel naším projektem nežije. Projekt je sice svým způsobem unikátní, z hlediska běžného člověka však nejde o nic, kvůli čemu by nespal nebo měnil své páteční návyky," říká Šonka.
Problematické místo vrtu
Na kolik by lidé nemuseli měnit své návyky, by se dalo spekulovat v sídlišti zvaném Řeky. Tam vystoupala účast až na 43 procent. Případný vrt totiž mají tamější obyvatelé takřka za rohem. „S tím, že referendum není právoplatné, nejsem spokojený. Hlasoval jsem proti. Vrt by měl být podle informací 100 metrů od obytné zástavby, 60 metrů od školního hřiště a 120 metrů od domova důchodců. To se mi nelíbí," řekl portálu Průmysl.cz Bohumil Ševčík, obyvatel sídliště Řeky. Kromě nešťastně zvoleného místa vrtu mu vadí také nedostatečné informování obce ohledně možných rizik. On i jeho sousedé se bojí především úniku vody a zemětřesení.
S nesouhlasem se počítalo
Šonka s nesouhlasem počítal a nadále počítá. „Nyní očekávám bouřlivou diskusi odpůrců toužících po jiné interpretaci nízké účasti a výsledků referenda. Pro společnost Entergeo se z hlediska přípravy projektu nic nemění. Stejně jako doposud připravujeme soukromý komerční projekt, který je samostatně realizovatelný a životaschopný. A stejně jako doposud se netajíme svou preferencí budovat celý projekt ve spolupráci s městem a v souladu s plány jeho rozvoje, na kterém se sami chceme podílet," tvrdí šéf Entergea.
Ne všichni obyvatelé se projektu bojí a ne u všech také vzbuzuje zájem. Například v okrsku na druhé straně města přišla hlasovat jen necelá pětina lidí. „Chtěla jsem přijít a hlasovat pro elektrárnu, ale byla jsem nemocná," řekla portálu Průmysl.cz Monika Jelínková, obyvatelka čtvrti, která je od chystaného vrtu poměrně daleko. „Město uspořádalo informační kampaň. O projekt jsme se zajímala, a mohla jsem se tak dozvědět vše o možných rizicích. Sama jsem byla pro, s projektem souhlasím. Co tak vím, lidé v mém okolí jsou názorově půl na půl. Ti, co s vrtem nesouhlasí, většinou neví, o co podrobně jde," dodala Jelínková.
Investor zajistí veškerá rizika
Zastupitelé o pokračování projektu rozhodnou 29. dubna. Radnice se k němu staví pozitivně „Lidé nechali rozhodnutí na svých zastupitelech. Víc než 70 procent nepřišlo k urnám," okomentoval výsledky starosta Jan Farský.
Nesouhlas takřka čtvrtiny obyvatel podle starosty dává výrazný mandát, aby po investorovi požadovali zajištění veškerých rizik. Mezi hlavní rizika mohou patřit již zmíněně otřesy. Podobný projekt ve švýcarské Basileji provázely silné otřesy až do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor nakonec musel projekt zastavit, přestože ho stál bezmála miliardu.